Speciální kurzy systémového vzdělávání řidičů záchranářů a zdravotnických záchranářů, kteří řídí vozidla typu RV, RZP a RLP na příslušné ZZS. Kurzy se skládají z dvoustupňového vzdělávacího cyklu pro řidiče, zdravotnické záchranáře a další obsluhu sanitního vozidla, kteří při zásahu řídí a větší či menší část jízdy je tzv. “pod majákem“.
Tento projekt chce exaktně posoudit standardizovanou minimální skladbu a náplň dvou stupňů vzdělávacího systému těchto kurzů. Cílem projektu je potvrzení významu a účinnosti jednotlivých vzdělávacích prvků na vybrané skupině řidičů a zdravotnických záchranářů ZZS, tak aby vzniklé metodické postupy byly co možná nejdříve implementovány do pravidelného systému vzdělávání všech ZZS v České republice.
Průběh I. stupně vzdělávacího cyklu (časová dotace 8 hodin)
Teoretický a praktický kurz zaměřený na legislativu, zásadní techniky defenzivní jízdy včetně specifik jízdy vozidel s právem přednostní jízdy doplněný o psychologii provozu a řízení vozidel. Procentuální poměr mezi teorií a praxí (20% a 80%).
Nosný výstup I. stupně: Nejlepší řidič není ten, co umí zvládnout smyk a jet rovně rychle, ale ten, co smyk nikdy nedostane a který umí aktivně tvořit strategie jízdy, tak aby nevznikla krizová situace. Pokud chci být ten nejlepší nemůžu dělat chyby v základních dovednostech (například znalost legislativy, poutání se vždy a všude atd.). To platí při každé lidské činnosti!
Průběh II. stupně kurzu (časová dotace 8 hodin)
Praktický trénink zvládání krizových situací: „kurz bezpečné jízdy“ v centrech bezpečné jízdy – na polygonech. Procentuální poměr mezi teorií a praxí (20% a 80%).
Nosný výstup II. stupně:
Cílem kurzu je naučit řidiče zvládat řešení krizových situací, vznikajících často při výjezdech vozidel RZ a RV, zdokonalit řidičské dovednosti účastníků a seznámit je s chováním jeho vozidla v extrémních situacích, různých jízdních režimech a na různých površích vozovky. Cílem kurzu není adrenalinový zážitek účastníka, ale poznání limitů a hranic jízdních vlastností vozidla i řidičských schopností, což výrazně následně přispívá k schopnosti účastníka předvídat, přizpůsobit jízdu svým schopnostem, vlastnostem vozidla, stavu a povaze vozovky a minimalizovat tak vznik možné dopravní nehody.
Koordinátor projektu Ing. Libor Budina +420 721 031 992 roadsafety@autoklub.cz
Realizátor projektu: Autoklub České republiky Odborný garant: Platforma VIZE 0, Asociace center bezpečné jízdy, Driving CZ s.r.o., Aplikační garance: ZZS Libereckého kraje, ZZS kraje Ústí nad Labem Financováno z Fondu zábrany škod: www.fondzabranyskod.cz
Naše členství přináší fandům motorsportu navíc mnoho dalších výhod v podobě zvýhodněných vstupů, slev v našem fanshopu a dalších specializovaných kategoriích.