FIA Smart Driving Challenge Czech

Národní soutěž pro řidiče v chytré a bezpečné jízdě

Děkujeme všem, kteří se této národní soutěže zúčastnili. Super finálové kolo jsme museli 13. 11. z organizačně technických důvodů odložit na jiný termín, který sdělíme na tomto odkaze co nejdříve. Pokud se někdo z vás umístil mezi prvními 20, tak se prosím pro lepší organizaci tohoto super finálového kola ozvěte na tento email: budina@autoklub.cz

Ten, kdo se zúčastnil národní soutěže, měl přislíbeno členství v Autoklubu ČR. Ozvěte se prosím na e-mail: krejci@autoklub.cz, do textu napište přezdívku, pod kterou jste se soutěže zúčastnili, dále jméno a příjmení, datum narození a trvalé bydliště. Náš sekretariát vám následně vystaví členskou kartu a zašle.

Úvodní informace

Autoklub České republiky společně s Mezinárodní automobilovou federací (FIA) zahájil v září 2021 národní soutěž v bezpečné jízdě v provozu pro běžné řidiče, ale i absolventy vzdělávacího programu START DRIVING. Nejlepší řidiči, kteří se soutěže zúčastní budou za svoji bezpečnou jízdu v každodenním provozu odměněni.

Podobné národní soutěže se konají prostřednictvím platformy FIA Smart Driving Challenge (www.fiasmartdrivingchallenge.com) na pěti kontinentech ve více než třiceti zemích a účastní se jich tisíce řidičů.

 

Princip fungování

FIA SDC (Smart Driving Challenge) je aplikace, díky které je možné se propojit s vašim automobilem prostřednictvím Bluetooth. Informační systém aplikace přímo ve vašem mobilním zařízení dokáže vyhodnocovat jízdní styl řidiče, a to z pohledu agresivity, plynulosti, bezpečnosti a ekonomiky provozu.

Aplikace pracuje nezávisle na stavu vozovky, typu automobilu a jeho pohonu (fosilní palivo, hybrid, elektro).

Tento systém dokáže nezávisle posoudit technické dovednosti i styl jednotlivých řidičů s jasným výstupem v podobě známky tzv. skóre za styl jízdy.

Co nejlepšího skóre docílíte, pokud:

 • přizpůsobujete rychlost aktuálním podmínkám (počasí, provoz, okolí)
 • budete maximálně soustředění
 • předvídáte dopravní situaci a chování ostatních účastníků silničního provozu
 • jezdíte s dostatečnou časovou rezervou, abyste nemuseli spěchat
 • nebrzdíte na poslední chvíli
 • máte lehkou nohu – citlivě na pedálech s akcelerací nebo brzděním (nicméně nebojte, v případě nutného krizového brzdění si v rámci soutěže dlouhodobé skóre nepokazíte)

Pravidla

Národní FIA Smart Driving Challenge Czech je rozdělena na dvě fáze.

První fáze probíhá do soboty 25. září 2021, jedná se o tréninkové období a probíhá průběžné hodnocení v rámci týdenních jízd.

Druhá fáze probíhá od 26. září do 24. října, kdy jde o samotnou soutěž hodnocenou průběžně týdně (Competition Week) a je zapotřebí minimálně odjet jeden ze tří týdnů, aby účastníci postoupili do finálového týdne od 17. 10. do 24. 10. Jednotlivé výsledky v rámci odjetých týdnů se propisují i do světové Challenge, která pokračuje až do prosince.

Nejlepších 20 řidičů postoupí do listopadového super finálového národního kola, které se uskuteční v centru bezpečné jízdy 13. listopadu 2021 v Sosnové u České Lípy a bude zaměřeno jak na konkrétní jízdy v provozu, tak i na disciplíny v souvislosti s ovládáním vozidla a teoretickými znalostmi. Dalších 10 řidičů dostane od Autoklubu ČR tzv. divokou kartu na základě průběžných výsledků z celé národní soutěže, tohoto kola se tedy zúčastní celkem 30 řidičů.

Specifická pravidla

 • Jeďte alespoň 1 km, abyste byli vidět v „Today–leaderboard“ (denní žebříček).
 • Jezděte alespoň 10 km za týden, abyste byli vidět v „Heat–leaderboard“ (týdenní žebříček)
 • Total Leaderboard: Zúčastněte se alespoň 1 ze 3 týdnů (rozjížděk), abyste byli vidět v „Total–leaderboardu“

Jak začít

 • Stáhněte si ZDARMA přes Google Play nebo App Store aplikaci FIA SDC (FIA SMART DRIVING CHALLENGE)

Pro vaši informaci, celá aplikace je v angličtině, ale je intuitivní.

 • Po prvním spuštění aplikace vyberte Českou republiku a tím se automaticky přihlásíte do národní české výzvy, zadejte svůj email, své heslo a svoji přezdívku (Nick Name)
 • Před zahájením své jízdy musíte mít zapnuté Bluetooth a spárovat se se svým automobilem pomocí tlačítka Pair

Pozn.: Spárování bude fungovat pouze v případě, že má vozidlo integrováno ve svém infotainmentu Bluetooth (jinými slovy, pokud můžete telefonovat přes handsfree, které je integrováno ve vozidle od výroby, bude systém funkční)

V případě nejasností či nefunkčnosti zanechte vzkaz na e-mailu budina@autoklub.cz

Po spárování aplikace s vozidlem můžete vyrazit na svoji cestu, která bude zaznamenávána a v reálném čase bude vyhodnocován výsledek vaší jízdy. Všechny údaje jsou zcela ANONYMNÍ, informace odkud kam jedete nejsou zaznamenávány.

Jízda

 1. Pokud jste stále spojeni přes Bluetooth a je tedy aplikace s vozidlem spárovaná, výsledky jízdy se zaznamenávají a vaše skóre bude zobrazeno až na konci jízdy po připojení telefonního zařízení k internetu pomoci wifi nebo mobilních dat.
 2. Pokud máte zapnutá mobilní data během jízdy, bude se aktuální skóre zobrazovat po každých 100 ujetých metrech. V tomto případě se ale na aktuální skóre během jízdy nedívejte, soustřeďte se na svoji bezpečnou jízdu a výsledek si zanalyzujte až po ukončení jízdy.
 3. Při dodržení specifických pravidel, tedy ujetí min. počet stanovených kilometrů, jsou vaše výsledky zobrazeny v příslušném Leaderboardu.

Výsledky

 V souladu s pravidly se všech dvacet nejlepších řidičů zúčastní finálového kola, které proběhne v centru bezpečné jízdy. Tito řidiči budou soutěžit o konečné umístění. Současně první tři soutěžící budou vyhlášeni jako nejlepší řidiči Mezinárodní automobilovou federací FIA.

Odměny

 • Všichni zúčastnění v národní soutěži se mohou stát zdarma členy Autoklubu ČR a využívat jeho benefitní program včetně silniční Asistenční služby.
 • Všech dvacet účastníků finálového získá darem kolekci oblečení Puma (triko, kšiltovka a mikina).
 • Prvních šest řidičů ve finálovém kole dostane poukaz na bezplatný kurz bezpečné jízdy.

První tři řidiči budou moci využít bezplatné zapůjčení vozidla značky Peugeot na víkend zdarma v předem domluvených termínech v roce 2022.

Novinky z facebooku

Sledujte nás na sociálních sítích