Nezapomeňte si prověřit situaci s dálničními poplatky v Evropě

Typy a systémy výběru dálničních poplatků

Většina zemí má zpoplatněné nejrůznější úseky za využití dopravní infrastruktury, a to podle jednotlivých kategorií vozidel různými systémy výběru.rnrnJe možné se setkat s formou papírové dálniční známky, kterou je nutné vylepit na čelní sklo, dále pak s dálniční e-známkou, lze ji objednat elektronicky, nebo zakoupit na čerpacích stanicích či hraničních přechodech. Automobil je pak registrován v mýtném systému a kontrola probíhá automaticky soustavou kamer.rnrn„S používáním papírových dálničních známek se setkáme už jen v několika zemích EU, a to v ČR, Rakousku, Švýcarsku a Slovinsku. Virtuální dálniční e-známku mají v Bulharsku, Maďarsku, Moldávii, Rumunsku, Slovensku, Rumunsku a Lotyšsku. V Rakousku od roku 2018 platí souběžně oba systémy,“ uvádí Roman Budský z Platformy Vize nula.rnrnMezi další typ rozšířeného zpoplatnění dálnic patří výběr tohoto poplatku v mýtných branách. „Přímo v mýtných branách je možné zaplatit hotovostí či platební kartou při výjezdu z daného úseku, nebo prostřednictvím elektronického mýtného systému (mýtné el. zařízení ve vozidle.) Typickou zemí s tímto systémem je Chorvatsko, ale např. také Francie, Itálie, Polsko, Španělsko a Řecko. V Norsku mají zavedeny taktéž mýtné brány, ale platba se provádí elektronicky na základě registrace vozidla a kreditní karty. Platba je odečtena z kreditní karty nebo řidiči přijde on-line faktura.“ upřesňuje Libor Budina z Autoklubu ČR.rnrnV některých uvedených zemích může být vybíráno i tzv. mýtné za průjezdy mosty a tunely.

Všude se neplatí

Existují i státy, které žádné poplatky nevybírají. Jedná se například o Ukrajinu, Lichtenštejnsko, Finsko a Monako. Ostatní neuvedené státy mají například zpoplatněny dálnice pro automobily nad 7,5 nebo 12 tun, nebo jen tunely nebo mosty. V Německu je mýtné za průjezd některých komunikacích vybíráno pouze pro automobily nad 7, 5 tuny. „Pro automobily s maximální povolenou hmotnosti do 3,5 tuny je v současné době průjezd všemi komunikacemi stále zdarma, avšak dle aktuálního plánu by ke zpoplatnění těchto komunikací mělo dojít od října roku 2020 s dispozicí klasické dálniční známky a e-známky.“ doplňuje Roman Budský.

Parkovací průkazy ZTP/P

Libor Budina z Autoklubu ČR k problematice parkovacích průkazů uvádí: „Často od motoristů dostáváme dotazy, zda si musí v zahraničí kupovat dálniční známku, když v ČR nemusí. Ovšem tato výhoda oproti ČR v zahraničí pozbývá platnosti. Pokud tedy řidič s tímto průkazem vjede na území cizího státu, dálniční poplatek musí uhradit.“

Bližší informace podají:

Roman Budský

Platforma VIZE 0
tel.: 776 195 576
e-mail: budsky.roman@volny.cz

Libor Budina

Autoklub České republiky
tel.: 727 901 494
e-mail: budina@autoklub.cz

Sledujte nás na sociálních sítích