TEST ZIMNÍCH PNEUMATIK 2019


Autoklub České republiky pravidelně před sezónou ve srovnávacím testu zkoumá vlastnosti pneumatik. Pro letošní test zimního obutí byl vybrán rozměr 215/55 R17 šesti 
výrobců. Referenční pneumatikou byla stanovena nová Barum Polaris 5. „Čeští řidiči jsou konzervativní, Barumka je pro ně prostě stále symbolem tradice a kvality, a tedy první volbou,“ vysvětlil výběr Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR.

Test Autoklubu ČR přináší souhrnnou informaci o vlastnostech testovaných produktů v poměru k referenční pneumatice, která má index 100. Pokud dosáhly lepších výsledků, mají vyšší, analogicky pak nižší index v případě horších vlastností oproti referenčnímu produktu. Srovnávány jsou samozřejmě pneumatiky blízkého cenového segmentu. „Cílem testování Autoklubu ČR je informovat řidiče o limitech testovaných výrobků tak, aby získali objektivní informace o silných nebo slabých stránkách jednotlivých typů pneumatik, a podle toho je i užívali,“ přiblížil Libor Budina.

Testování probíhalo na suché, mokré a zasněžené vozovce, ideální zimní podmínky poskytlo horské údolí ve švýcarském Ulrichenu na úpatí Alp. Vlastnosti pneumatik se zkoumaly v celkem 15 disciplínách. Zkoušky probíhají jak prostřednictvím záznamové techniky, tak subjektivním hodnocením testovacích jezdců, kteří pochopitelně nevědí, jakou značku pneumatik mají na voze.

„Právě rozdíly výsledků na různých površích mohou řidičům napovědět, který produkt je pro ně nejvhodnější. Zda jezdí v nižších nadmořských výškách, kde po většinu zimy panuje spíše mokro nebo suchý mráz, nebo na sněhu v horách,“ napověděl Libor Budina jak číst výsledky v jednotlivých kategoriích.

Autoklub České republiky zveřejňuje data z testů pravidelně a archivuje je, což zaručuje trvalou porovnatelnost výsledků, například meziroční, nebo napříč třídami pneumatik.

Výsledky testu Autoklubu ČR 2019 – zimní pneumatiky

Rozměr 215/55 R17

1. Barum Polaris 5

2. Kumho WinterCraft WP71

3. Kormoran SNOW

4. Toyo SNOWPROX S954

5. Firestone Winterhawk 3

6. Laufenn i Fit LW31

Tabulka ke stažení ZDE

Sledujte nás na sociálních sítích